Türkçe12 MAYIS-AKBAŞ KÖYÜ-BALYA

İzlenme 2452

 
Yüreğimizin bir köşesi ezikti bugün, biliyorum. Kaybettiğimiz analarımıza ve daha bir gün evvel evlatlarını yitirmiş analara, geçmişte bu ülkede evlatlarını yitiren nice anaya kayıveriyordu aklımız ve gülüşümüz yarım kalıyordu. Ama yine de Akbaş Köyü’nün sıcakkanlı insanları, lezzetli yemekleri ve muhteşem doğası, unutulmaz bir gün yaşamamızı sağladı.

Avustralya’dan misafirimiz Çağatay, Ayvalık’tan ben, Muammer Bey, Rana, Başar, Banu Hanım, Meliha Hanım, Çağlasu, Sevim Hanım, Müntazim Bey, Sevim Hanım, Ayşe Hanım, Yasemin Hanım, Sami Bey, Semran Hanım, Huriye Hanım, Tayfur Bey, Tülay Hanım ve Pınar Hanım, Gömeç’ten Nurettin Bey ve Ali Bey, Burhaniye’den Serpil Hanım, Niyazi Bey, Kevser Hanım, Şule Hanım ve Samet, Edremit’ten Çetin, Sibel Hanım, Necdet Bey, Selma Hanım ve Mustafa Bey, saat 8:00 civarında Akbaş Köyü’ne vardık. Burada Şerafettin Bey bizleri karşıladı ve köy kahvesinde çaylarımızı içip kahvaltımızı yaptık. Ardından yürümeye başladık ve oldukça keyifli bir parkurda 15 km kadar yürüdük. Köye vardığımızda hayır yemeği kurulmaya başlamıştı. Masalarımıza oturduk. Dualar edildi, şerbetler içildi ve yemeklerimizi büyük bir iştahla kaşıkladık. Yemek sonrası köy okulunda bulunan Etnografya Müzesi’ni ziyaret ettik. Araçlarımıza binip Balya’ya, şarap evine geldik. Burada biraz vakit geçirdikten sonra ilçe merkezinde bir kahvehanede çaylarımızı içtik. Şerafettin Bey ve ailesi ile vedalaşarak evlerimize doğru yola çıktık.

TEŞEKKÜRLER : Öncelikle bu mükemmel günü yaşamamıza vesile olan Şerafettin Bey’e, ailesine, Akbaş Köyü’nün güleç yüzlü, becerikli ve misafirperver insanlarına, O mükemmel yemekleri kaynatan eli öpülesi ninelere, Akbaş Müzesi’nin oluşmasında büyük rolü bulunan ve bize müzeyi gezdirirken değerli bilgiler veren Gülay Hanım’a teşekkür ederiz.
 29/11/2021 Gün Ortalama:87  Bugün18 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:54.227.97.219