Türkçe22 ARALIK-GÜZLE

İzlenme 3015

Her kilometresi ayrı güzel, her yönüyle keyif verici bir etkinlikti. 16 kişi, Güzle Yaylası’nın muhteşem yolunda unutulmaz bir gün yaşadık.

Ayvalık’tan ben, Huriye Hanım, Tayfur Bey, Tülay Hanım, Gömeç’ten Nurettin Bey, Burhaniye’den Necla Hanım, Süleyman Bey, Metin Bey, Ramazan Bey, Edremit’ten Serol Bey, Canan Hanım, Kâzım Bey, Mustafa Bey, Nevzat Bey, Osman ve Anıl, Burhaniye’de buluşarak Karadere Köyü’ne hareket ettik. Burada araçlarımızı bırakıp yürümeye başladık. Yayla yolu sellerden oldukça bozulmuşş, yer yer geçit vermeyecek hale gelmişti. Bir çeşme başında ateşimizi yakıp çayımızı demledik. Sonrasında yola devam ettik. Su geçişlerinde zorlandık ama kimimiz botlarımızı çıkarıp paçalarımızı sıvayarak, kimimiz ayağımıza poşet geçirerek karşıya geçtik. Yükseklik arttıkça yerde ve çalıların üzerinde kar görmeye başladık. Yaylaya yaklaştığımızda bir noktada grubu ikiye ayırdık. İlk grup yaylaya devam edip ateşi yakarken bizler ikinci grup olarak şelaleye sert bir iniş yaptık. Yağmur sularıyla iyice coşan şelale muhteşem görünüyordu. şelale çevresinde biraz fotoğraf çektikten sonra yeniden yola tırmandık ve biraz yürümeyle yaylaya vardık. Yayla oldukça soğuk ve rüzgârlıydı. Arkadaşlarımızın yakmış olduğu ateşte ısındık ve yemek hazırlıklarına başladık. Yanımızda getirdiğimiz 2 ayrı tavada nefis bir sucuklu yumurta pişirdik. Bol zeytinyağlıhindiba otu ve diğer yiyeceklerimizle birlikte afiyetle yedik. Üzerine sıcak çaylarımızı içtik ve vakit geçirmeden yola koyulduk. Farklı bir güzergâhtan, çamların ve çınarların arasýndan geçerek yola indik. Yoldan epeyce ilerleyip, bizimle birlikte yürüyen Karadere’li Hüseyin Abi’nin öncülüğünde başka bir yola saptık. Kestirmeden Karadere Köyü’ne indik. Köydeki tanıdıklarımızdan ceviz ve süt alıp yola devam ettik. İskele Mahallesi’nde bir kahvehanede Muharrem Bey ile buluştuk. Tülay Hanım’ın kekini çaylarımızla yedik ve evlerimize doğru yola çıktık.

TEŞEKKÜRLER: Mis gibi pofuduk poğaçalar ve kurabiyeler için Canan Hanım’a, tatlı için ve ördüğü harika saç bantları için Necla Hanım’a, hindiba için Nurettin Bey’e, zeytinyağı için Kâzım Bey’e, nefis meyveli kekler için Tülay Hanım'a ve Anıl’a, ayrıca katılan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.


29/11/2021 Gün Ortalama:87  Bugün17 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:54.227.97.219