TürkçeTANITIM

 
İzlenme 9560


BİR SEVDA ÖYKÜSÜ-KDSG

 

Edremit Körfezi’nin en eski ve en köklü doğa sporları grubu olan Körfez Doğa Sporları Grubu, 2007 yılında bir grup doğasever tarafından kuruldu. Bu tarihe kadar Edremit Körfezi ve çevresinde ticari faaliyet olarak yürütülen doğa sporları, KDSG’nin kuruluşu ile doğaya karşı duyulan özlemin bir araya getirdiği tutkulu insanların hafta sonu faaliyeti haline geldi.

 

Bilinen birkaç rota, 2-3 kişilik ekiplerce defalarca yüründü. Daha sonra bu rotalara yenileri eklendi. Facebook ortamında kurulan sayfa ile daha geniş kitleler tarafından tanınan grup, kısa zamanda üye sayısını arttırarak, her hafta sonu düzenli olarak yürüyüşler yapan bir topluluk halini aldı.

 

Grup üyeleri, etkinlikler sırasında karşılaşılan doğal güzellikleri fotoğraflayarak geniş bir arşiv oluşturdular. Haziran 2010 tarihinde ise bu fotoğraflar arasından seçilenlerle, Ayvalık’ta “ORADAYDIK” adlı fotoğraf sergisi açıldı. Sergi hem davetlilerin, hem de basının yoğun ilgisi ve beğenisiyle izlendi. Bu yılın sonlarında ise Körfez Doğa Sporları Grubu önemli bir değişim yaşadı. Grubun kurucuları arasında yer alan birkaç kişinin çeşitli nedenlerle ayrılmasıyla yenilenen ve dinamizm kazanan KDSG, 2011 yılına da pek çok yenilikle girdi. Uzun çalışmalar sonucu hazırlanan ve KAZ AYAĞI motifini temel alan logonun bulunduğu yeni pankartlar bastırıldı, tişörtler, duvar saatleri, bardaklar tasarlandı. Yine aynı yıl içerisinde uzun uğraşlarla KDSG KURALLARI hazırlanarak yayınlandı ve yönetim kurulu oluşturuldu. Böylece daha ilkeli ve daha düzenli etkinlikler gerçekleştirilmeye başlandı. 2011 sonbaharında 46 kişilik bir ekiple tüplü dalış yapan grup üyeleri, kaz ayağı logosunu denizin dibinde de açmayı başararak farklı bir etkinliğe imza attılar. Yine aynı yıl, Çanakkale ve Gönen’de bulunan doğa sporları grupları ile işbirliği yapılarak, bu coğrafyalarda da etkinlikler düzenlendi.

 

2012 yılı KDSG için her alanda hayallerin gerçekleştirildiği yıl oldu. Haftanın bir gününü keşif faaliyetlerine ayıran grup, bu sayede pek çok yeni rota keşfederek, kayıtlı rota sayısını 44’e çıkardı. Faaliyet alanı genişletilerek, İzmir, Bursa, Dursunbey, Gönen, Balya, Çanakkale gibi il ve ilçelerde pek çok etkinlik gerçekleştirildi. Aynı yıl içerisinde Çanakkale Ağı Dağı, Kaz Dağı, Eybek Dağı, Madra Dağı, At Kayası ve Uludağ’da zirve yapıldı. 8 ayrı çadır kamp ile faaliyetler zenginleştirildi. Grup üyelerinden bazıları, 2 yıl üst üste Kaz Dağı’nda gerçekleştirilen ve 3’er gün süren trans faaliyetleri ile bu dağın pek çok noktasına ulaştılar. Gönen’li dağcılarla Dikmen Dağı’nda çadır kamp yapıldı, Dursunbey Halk Oyunları ve Yayla Festivali’nin 3. sü ve 4. süne  katılım gerçekleştirildi. Ağustos ayında grup adına oluşturulan internet sitesi ile, kurumsallaşmanın ve daha geniş kitlelere yayılmanın önü açılmış oldu.

 

Doğa sporlarının yanı sıra çeşitli sosyal sorumluluk projelerine de destek veren KDSG, 1 Nisan 2012’de Zeytinli’de düzenlenen “DAĞLARIMIZI VERMEYECEĞİZ” mitinginin fikir ve düzenleme aşamasında etkin rol oynadı. Çan-Etili’de gerçekleştirilen mitinge grup olarak katılım sağlandı. 19 Mayıs 2012’de, Edremit Körfezi’nde yaþayan engellilerle birlikte Sarıkız Zirvesi’ne tırmanıldı. 5 Haziran’da Ayvalık’ta gerçekleştirilen, “DENİZİNE SAHİP ÇIK” temalı eyleme iki tekne ile katılım sağlandı. Cunda ve Kalabak yangınları sonrasında bölgede incelemeler yapılıp kamuoyu bilgilendirildi, televizyon kanallarında, haber bültenlerinde röportajlar verildi. 12 Ekimde Ayvalık’ta düzenlenecek olan 1.Ulusal Madra Dağı Çalıştayı’nın yürütme kurulunda KDSG de yer aldı. Edremit Körfezi’ni ve Kaz Dağı’nı gezmek isteyen pek çok gezi ve fotoğraf grubuna, okullara ve televizyon programcılarına rehberlik yapıldı. Özellikle Kaz Dağları'nı HES ve RES talanından kurtarmaya yönelik tüm eylemlere katılım sağlandı. 

 

2018 sonu itibarıyla Körfez Doğa Sporları Grubu, Edremit Körfezi’nin hemen her yerinde tanınan, 3500’ün üzerinde üyesi, 50-60 kadar aktif sporcusu bulunan, 52 haftanın 52’sinde etkinlikler düzenlemiş olan ve keşifler hariç, sadece grubun hafta sonu etkinlikleri kapsamında yaklaşık 8-10 bin km yol yürümüş olan, Manisa,  Aksaray, Niğde, Rize, İzmir, Bursa, Sivas, Çanakkale, Dursunbey, Gönen gibi il ve ilçelerde tırmanış-yürüyüşler düzenleyen, Spil, Nif, Yıldız, Kaçkar, Verçenik, Aladağlar, Verçenik,  Hasan Dağı, Uludağ gibi zirvelerde bayrak açmış olan, insan ilişkilerine ve grup disiplinine önem veren büyük, güçlü bir ailedir.26/06/2022 Gün Ortalama:72  Bugün4 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:44.192.114.32